ABD'li Senatör Graham'dan Suriye uyarısı: Türkiye kendini bataklıkta bulur

  • dünya
  • 11:30 5 Temmuz 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ -ABD'li Senatör Lindsey Graham, Türkiye için "Eğer Suriye'deki iç savaşa dahil olursa bir bataklıkta kendini kendini bulur" ifadelerini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile 29 Temmuz'da görüşme gerçekleştirdikten sonra hafta başında Menbiç'i ziyaret eden ABD'li Cumhuriyetçi Parti senatörü Lindsey Graham, Bağdat ziyareti sırasında Türkiye’ye dair sert açıklamalarda bulundu. 
 
Graham, Ankara'daki temaslarında ABD'nin Suriye'den ayrılmasının sonuçlarının "iyi olmayacağını", bu nedenle bölgede kalmalarının Türkiye'nin avantajına olduğunu anlatmaya çalıştığını belirtti. 
 
ABD'li senatör, "Suriye'de Türk ordusunun yeni harekâtlara girişmesini de istemezsiniz, aksi takdirde kendinizi bir bataklıkta bulursunuz" dedi.
 
Geçen ay Washington ve Ankara, YPG’nin Menbiç’ten çekilmesi, Türk ile Amerikan güçlerinin bölgede birlikte güvenlik ve istikrarı sağlaması konusunda mutabakata varmıştı.
Türkiye, kendi güçleri ve Amerikan ordusunun bölgede koordineli ancak birbirinden bağımsız devriyeler yürüttüğünü belirtiyor.
Graham, YPG’nin Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmesinin “yeterli olması gerektiğini” de söyledi.