BM'de 'Türkiye'de OHAL ve hukuk mesleğine saldırılar' tartışıldı

  • dünya
  • 13:48 29 Haziran 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - BM İnsan Hakları Konseyi’nce, 6-23 Haziran 2018 tarihleri arasında düzenlenen 38'inci sezonunda "Türkiye’de OHAL ve Hukuk Mesleğine Saldırılar" tartışıldı.
 
Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 38'inci sezonu, İsviçre'nin Cenevre kentinde 6-23 Haziran 2018 tarihleri arasında düzenlendi. Programa katılan Uluslararası Barolar Birliği İnsan Hakları Enstitüsü (IBAHRI), The Law Society of England and Wales (İngiltere ve Galler Hukuk Derneği) ve Türkiye’den 6 avukat yan etkinlik düzenledi.
 
"Türkiye’de OHAL ve Hukuk Mesleğine Saldırılar" başlığını taşıyan etkinlikte, hukukçular üzerindeki sistematik saldırılara dikkat çekildi. 
 
TÜRKİYE'YE YÖNELİK AÇIKLAMA YAPILDI
 
Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) ve Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) üyesi avukatların da katıldığı oturum sonrasında yazılı bilgi notu yayınlandı. Türkiye'de, OHAL şartları altındaki avukatlara yönelik baskıların sonlandırılması çağrısında bulunulan notta, avukatların ve hakimlerin bağımsızlığının önemine dikkat çekilerek, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nda (HSK) yapılan değişikliklere değinildi.
 
Açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında çıkarılan KHK'lerle avukatlar üzerindeki baskının arttığına ve hakimlerin bağımsızlığı ile kürsü teminatlarının ortadan kalktığı vurgulandı. 
 
34 hukuk örgütünün KHK ile kapatılması, hukukçuların örgütlerle ilişkilendirilmeye çalışılması, avukatların tutuklanması ve hüküm giymesi, dosyalardan yasaklanmaları, avukatların gözaltında işkenceye uğramasının kesin suretle ortadan kaldırılmasını gerektiğinin belirtildiği açıklamada, sistematik tutuklama ve soruşturmaların savunma hakkının dokunulmazlığı anlamına geldiği ifade edildi.  
 
Hukukçular, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Diyarbakır Barosu’nu tehdit etmesine de tepki gösterildi.  
 
FORUM DÜZENLENDİ
 
IBAHRI'den Natacha Bracq'ın moderatörlüğünü yaptığı foruma ise, Hafıza Merkezi’nden Avukat Özlem Zıngıl, Uluslararası Jüriler Komisyonu'ndan Masimo Frigo, İngiltere ve Galler Uluslararası Hukuk Toplumu Başkanı Tony Fisher, İngiltere ve Galler İnsan Hakları Enstitüsünden Stephen Craqq konuşmacı olarak katıldı. 
 
Forumun sonuç bildirgesi Ekim ayında kamuoyu ile paylaşacak. 
 
GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
ÖHP VE TOHAV üyesi Av. Ömer Çakırköz ile Hafıza Merkezi’den Av. Özlem Zıngıl, Cenevre'deki temasları kapsamında BM İşkenceye Karşı Komite (CAT), BM İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesine Karşı Alt Komite (SPT), BM Zorla Kaybetmeler Komitesi(CED), AB delegasyonu, BM'deki Fransa, Avusturalya, Belçika, Meksika, İtalya, İngiltere ve Almanya devlet misyonları ile de görüşmeler gerçekleştirdi.
 
TÜRKİYE İZİN VERMİYOR
 
Yargıçların ve Avukatların Bağımsızlığı Özel Raportörü de, Türkiye’den avukat ve yargıçlara yapılan baskıların durdurulması için çağrıda bulundu. BM Yargıçların ve Avukatların Bağımsızlığı Özel Raportörü'nün Türkiye'ye gelme yönündeki talebine de hükümet tarafından izin verilmediği belirtildi.