ABD ve Kuzey Kore liderleri el sıkıştı

  • dünya
  • 09:49 12 Haziran 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ -  Kore Savaşı'ndan bu yana ilk kez bir ABD Başkanı ile Kuzey Kore Devlet Başkanı görüştü. Singapur'da gerçekleşen tarihi zirvede bir araya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un anlaşma imzaladı.
 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un Singapur'da bir araya geldi. İki devletin başkanlarının tarihte ilk kez yüz yüze görüştüğü zirve, Lüks Capella otelinde gerçekleşti. 
 
EL SIKIŞARAK POZ VERDİLER
 
Ülkelerinin bayraklarının önüne kurulan kırmızı halıda birbirlerine doğru yürüyen Trump ve Kim, kuvvetli bir şekilde el sıkışarak poz verdi. Ardından ortak basın açıklaması yapıldı. Yan yana oturan ikili, rahat tavırlarıyla dikkat çekti.
 
Trump zirvedeki ilk açıklamasında, "Harika hissediyorum. Çok iyi bir görüşme gerçekleştireceğiz ve son derece başarılı geçecek" ifadelerini kullandı.
 
Kim ise, "Bu noktaya gelmek kolay değildi. Önümüze engeller çıktı ama buraya gelebilmek için onları aştık" diye konuştu.
 
TRUMP: KİM İLE ARAMIZDA ÇOK ÖZEL BİR KURULDU
 
38 dakika süren ikili görüşmede, taraflar bir anlaşma imzaladı. Ancak anlaşmanın ayrıntıları henüz basın ile paylaşılmadı. İkili görüşme sonrası ise öğlen yemeğinin ardından heyetler arası görüşmeler sürdü. Yemekli toplantının ardından iki lider, imza töreninde ortak basın açıklaması yaptı. 
 
Zirvenin beklenenden çok daha olumlu geçtiğini ve büyük ilerleme kaydettiklerini belirten Trump, "Kim ile aramızda çok özel bir bağ kuruldu. Görüşme beklentilerimizden çok daha iyi geçti" dedi.
 
KİM: BARIŞ İÇİN İYİ BİR BAŞLANGIÇ
 
Kuzey Kore lideri Kim ise,"Zirveyle ilgili her türlü şüpheci yaklaşım ve spekülasyonu aştık, bunun da barış için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum" sözlerini sarf etti.
Basın toplantısında gazeteciler Trump’a "Kim Jong-un bölgeyi nükleer silahlardan arındırmayı kabul etti mi?" sorusunu yöneltti. Trump soruya, "Nükleer silahlardan arındırma süreci çok, çok hızlı işleyecek. Süreci çok hızlı, kesinlikle çok çok hızlı bir şekilde başlatıyoruz" yanıtı verdi.
 
Trump ve Kim arasındaki inişli çıkışlı ilişki, son 18 ay içinde hakaretlerden savaş tehditlerine kadar uzanmıştı.
 
Zirveden ne çıkacağı konusunda farklı görüşler var. Washington, görüşmenin Kim'in nükleer silahlanma projesini sonlandıracağı bir sürecin başlangıcı olması beklentisinde. Kim, Kuzey Kore ekonomisinin yeniden inşa edilmesini, yani ekonomik ambargoların gevşetilmesini ve uluslararası yatırımlar başlatılmasını istiyor. Ancak yansıyan haberlere göre, ön müzakerelerde iki taraf da anlaşmaya yanaşmaktan uzak bir tavır sergiledi. Zaten nihai bir uzlaşma beklenmeyen görüşmeyi Trump "tarafların birbirinin tutumlarını öğrenme" zirvesi olarak tanımlamış, görüşmelerin bir sürece yayılacağını söylemişti.
 
Kim, yerel saatle 14.00'de (TSİ 08.00) Singapur'dan ayrıldıu. Trump'ın, Kuzey Kore liderini Beyaz Saray'a davet ettiği belirtildi.