ABD Savunma Bakanı'ndan Minbic yanıtı: QSD'yi bir kenara itmeyiz

  • dünya
  • 12:12 7 Haziran 2018
  • |
img
HABER MERKEZİ - ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, temasların sürdüğü Minbic konusunda Türkiye'nin kaygılarını gidermeye çalıştıklarını ancak QSD'yi de "bir kenara itmeyeceklerini" belirtti.
 
Türkiye ile ABD arasında QSD’nin Minbic’ten çekilmesi yönünde süren temaslara dair ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’dan önemli mesajlar geldi. Savunma Bakanı Mattis, Brüksel'deki NATO savunma bakanları toplantısına giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
 
DW Türkçe’de yer alan habere göre, Mattis Ankara’nın Washington ile anlaşma sağlandığını ileri sürdüğü Minbic konusunda açıklamalarda bulundu.
 
Mattis "Türkiye'nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorunda olduklarını" ancak YPG'nin ana bileşeni olduğu Suriye Demokratik Güçleri'ni (QSD) de "bir kenara itmeyeceklerini" ifade etti.
 
Türkiye ile Minbic konusunda yapılan görüşmelerin ABD'nin QSD ile bölgede yürüttüğü operasyonları etkileyip etkilemeyeceğine dair soruyu cevaplarken bu yanıtı veren Mattis, QSD’nin zamanında DAİŞ'i sahada yenen tek örgüt olduğunu vurguladı. 
 
DAİŞ'in hâlen tamamen yenilmediğini ifade eden ABD'li Bakan, bu nedenle DAİŞ'e karşı sürdürülen operasyonların "kritik" önem arz ettiğini söyledi.
 
Mattis, ABD'nin Türkiye ve QSD ile iş birliğini aynı anda sürdürüp sürdüremeyeceğine dair soruya ise, "Bu karmaşık bir konu. Gördüğüm en karmaşık savaş alanı" yanıtını verdi. Bir yandan Türkiye'nin kaygılarını gidermeye çalışırken diğer yandan da DAİŞ'i yenmeye çalıştıklarını ifade eden ABD Savunma Bakanı, bunun "çok zor bir iş" olduğunu söyledi ve ekledi: "Ama bunu yapıyoruz. Çalışıyoruz. Ve bunu Türkiye'ye karşı değil, Türkiye'yi sayarak yapıyoruz."
 
Mattis Brüksel'deki toplantılar sırasında Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile de bir araya gelecek.