Kuzey Kore nükleer denemeler yaptığı tesisi imha etti

  • dünya
  • 16:42 24 Mayıs 2018
  • |
img
 
HABER MERKEZİ - Kuzey Kore, nükleer denemelerini yaptığı Punggye-ri'nin imhasının tamamlandığını açıkladı.
 
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, 27 Nisan’da Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile gerçekleştirdikleri buluşmada kapatma sözü verdiği nükleer silah deneme sahası Punggye-ri imha edildi. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ABD Başkanı Donald Trump ile 12 Haziran'da Singapur'da yapılması planlanan zirvesi öncesi iyi niyet jesti olarak bu Punggye-ri’yi kapatacakları sözü vermişti. Verilen bu sözün ardından ülkenin kuzeydoğusundaki dağlık bölgenin derinliklerinde bulunan tesis havaya uçuruldu. 
 
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Nükleer Silah Enstitüsü tarafından yapılan yazılan açıklamada, “Punggye-Ri'de yeraltındaki üç deneme alanını havaya uçurdukları, güvenlik kontrol noktaları ve diğer tesisleri de imha ettikleri, hiçbir radyasyon sızıntısı meydana gelmediği, böylece nükleer denemeleri akıya almayı şeffaflık içinde gerçekleştirdiklerinin kanıtlandığı” belirtildi.
 
Nükleer silah deneme sahasının bir dizi patlamayla imha edilmesi, ABD, İngiltere, Rusya ve Çin'den yabancı gazetecilerin gözleri önünde gerçekleşti.
 
Sputnik'e demeç veren Enstitüsü Başkan Yardımcısı Kang Kyung Ho, Punggye-ri'nin imhasının ardından yeraltı nükleer denemeleri için başka saha ya da alan kalmadığını, artık Punggye-ri'de nükleer denemelere yeniden başlamanın imkansız olduğunu ifade etti. Kang, imha edilmesi öncesinde Punggye-Ri'de süper güçlü bir deneme için özel olarak dördüncü alan açılması hazırlıkları yapıldığını da belirtti.
 
TRUMP'TAN İLK AÇIKLAMA: DÜNYA İÇİN MUHTEŞEM BİR ŞEY 
 
Nükleer silah denemesi sahasının imhasının hemen ardından Trump'tan olumlu açıklama geldi. Fox News'a konuşan ABD Başkanı, Kuzey Kore lideriyle 12 Haziran'da Singapur'da buluşma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. 
 
ABD Başkanı ''Buluşma ihtimali yüksek ve bu Kuzey Kore için muhteşem bir şey olacak…En önemlisi, dünya için muhteşem bir şey olacak'' dedi.