Filistin'de yaşanan ölümler gerilimi büyüttü

  • dünya
  • 13:05 15 Mayıs 2018
  • |
img

HABER MERKEZİ - ABD’nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması sonrası Filistin’de başlayan gerilim yaşanan ölümlerle giderek büyüyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre hayatını kaybedenlerin sayısı 60'a yükseldi, yaralı sayısı ise 2770'i geçti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının ardından Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği işgal altındaki Kudüs'e taşıması Filistin halkını sokağa döktü. İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki Filistinli protestoculara dönük sürdürdüğü saldırılar sonucu ölümler yaşanmaya ise devam ediyor. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, İsrail askerlerinin gerçek mermilerle saldırısı sonucu hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 60'a yükseldi. Yaralı sayısı ise 2770'i geçti.
 
Yaşamını yitirenler arasında direnişinin sembol isimlerinden biri haline gelen Fadi Ebu Salah (29) da var. 
 
2008’deki Gazze savaşında, İsrail’in hava saldırıları sırasında iki bacağını birden kaybeden Salah, 30 Mart’tan bu yana Gazze sınırında süren protestolara katılmış ve tekerlekli sandalyesinde Filistinli askerlere taş fırlattığı fotoğrafı ile gündeme oturmuştu. Salah’ın, İsrail askerlerinin saldırısı sonucu dün yaşamını yitirdiği belirtildi.
 
Yaşamını yitiren bir diğer isim ise, Gazze sınırında atılan gaz bombalarını soluyan henüz 8 aylık Leyla Enver Gandur isimli bebek. Leyla’nın cenazesi, bugün Gazze’de gözyaşları içinde toprağa verildi. Hayatını kaybeden diğer Filistinlilerin bugün defnedileceği bildirildi.
 
Filistin’deki katliamın durdurulması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) geçici üyelerinden Kuveyt, konseyden Gazze'deki katliama ilişkin soruşturma başlatılmasını talep etti. Ancak diplomatlar, BMGK'nin "bağımsız ve şeffaf" soruşturma talebine ABD'nin karşı çıktığını söyledi.  
 
BMGK, Kuveyt'in talebi üzerine bugün yeniden toplanacak. BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov'un konseyi bilgilendirmesi bekleniyor.
 
BMGK'NİN 10 ÜYESİNDEN GUTERRES'E FİLİSTİN MEKTUBU
 
Öte yandan BMGK’nin 15 üyesinden 10'u, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e mektup göndererek konseyin İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim birimlerine son vermesini talep eden kararın arkasında durmasını istedi. ABD'nin çekimser kalmasıyla 2016 yılında kabul edilen İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim birimlerine son vermesini talep eden BMGK kararının uygulanmamasından derin endişe duyulduğu vurgulanan mektupta, "Güvenlik Konseyi kararlarının arkasında durmalı ve bu kararların anlamlı olduğunu tesis etmeli; aksi takdirde uluslararası sistemin güvenilirliğini tehlikeye atarız" ifadesine yer verildi.
 
YAHUDİ YERLEŞİM BİRİMLERİ UCM'YE TAŞINACAK
 
Filistin yönetimi ise, Yahudi yerleşim birimleri inşasını Uluslararası Ceza Mahkemesine (UCM) taşımaya karar verdi. 
 
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Filistin yönetiminin, "Yahudi yerleşim birimleri inşasını resmi olarak UCM'ye taşımaya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) olağanüstü toplantıya çağrılmasına, Filistin'in uluslararası ajanslara üye olmasına, Filistin Ulusal Konseyinde alınan kararın uygulanması ve Filistin-İsrail ilişkilerinin sınırlandırılması için FKÖ Merkez Komitesi, Yönetim Kurulu ve hükümet üyelerinden oluşacak bir komite kurulmasına" karar verdiğini duyurdu.
 
MACRON, ABBAS VE ABDULLAH İLE GÖRÜŞTÜ
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da İsrail ordusunun Gazze'de uyguladığı şiddeti kınadı. Fransa Cumhurbaşkanlığı sarayı Elysee'den yapılan yazılı açıklamada, Macron'un, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Ürdün Kralı 2. Abdullah ile birer telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi.
 
Açıklamada, Macron'un, Gazze'de, Kudüs'te ve Filistin şehirlerindeki durum nedeniyle Fransa'nın derin kaygılarını ilettiği kaydedilerek, "(Cumhurbaşkanı Macron) Bugün ve son haftalarda Gazze'de çok sayıda Filistinli sivilin hayatını kaybedişinin üzüntüsünü duyuyor. İsrail ordusunun göstericilere karşı uyguladığı şiddeti kınadı. Tüm sorumluluk sahiplerine ölçülü olma, gerilimin düşürülmesi için çaba sarf etme ve gelecek günlerde düzenlenecek gösterilerin şiddetten uzak bir şekilde geçirilmesi için gerekenin yapılması çağrısında bulundu." ifadelerine yer verildi.