Avrupa Genç Sosyalistler’den Efrin çağrısı: Sessiz kalmayın adım atın

  • dünya
  • 15:41 15 Nisan 2018
  • |
img

SOFYA – Bulgaristan’ın başkentinde buluşan Avrupa Genç Sosyalistler’in (YES) konferansına Efrin damgasını vurdu. Sosyalist gençler, Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu’nun tanınmasını ve bu bölgenin “uçuşa yasak bölge” ilan edilmesini istedi. 

İsviçre Genç Sosyalist Hareketi (JUSO), Almanya Genç Sosyalistler (JUSOS), İngiltere Genç İşçiler Hareketi (Young Labour UK), Fransız Genç Sosyalistlerinin (MJS France) de aralarında bulunduğu Avrupa Genç Sosyalistler (YES), 2018 yılının ilk genişletilmiş konferansını Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenledi. Konferansta Suriye’deki yeni gelişmeler ile Avrupa ülkelerindeki son siyasal gelişmeleri ele alan sosyalist gençler, konferansın önemli bir kısmını da Efrin’e ayırdı. 
 
‘EFRİN EN GÜVENLİ YERDİ’
 
Efrin ile dayanışma için bir dizi kararların alındığı konferansta, Efrin’e yönelik saldırılar sert bir dille eleştirildi. Suriye savaşında başından beri Efrin’in en güvenli yerlerden birisi olduğu kaydedilen konferansın sonuç bildirgesinde, Efrin’de 150-200 bin insanın yerinden edildiği belirtildi. Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı bölgelerde, farklı dil, din ve inançların ortak, özgür ve sosyal adalet üzerine inşa edilmiş demokratik konfederal bir sistemin yaratıldığına vurgu yapılan sonuç bildirgesinde, Kürtlerin DAİŞ’i püskürtmesinin ardından Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu’nun F-16 uçakları ve Alman tanklarıyla bombalandığına dikkat çekildi. 
 
‘DEMOGRAFİK YAPI DEĞİŞTİRİLİYOR’
 
Türkiye’nin Efrin’de demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığı ifade edilen sonuç bildirgesinde, Kürtlerin yerlerinde edilmesinden sonra El Nusra’nın isim değiştirmiş hali olan farklı Selefi grupların yerleştirildiğine dikkat çekildi. Türkiye’nin bölgedeki askeri ve siyasi amaçlarının NATO ülkeleri arasında ve aynı zamanda bölgesel anlamda yeni bir çatışma riskini de beraberinde getirdiği belirtilen bildirgede, Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkelerinin Türkiye’nin tüm bu saldırılarını izlemekle yetindiği ifade edildi. Buradaki savaşı durdurmak yerine Türkiye’ye “mülteci anlaşması” adı altında ekonomik yatırımlarını devam ettirdiğine dikkat çekilen bildirgede, ayrımcı ve bütün uluslararası hukuk ihlal ederek, Türkiye ile yapılan anlaşmaların bedelini en ağır biçimde Efrinlilerin ödediği belirtildi. 
 
AVRUPA ÜLKELERİNE ÇAĞRI
 
Bildirgenin sonuç kısmında çeşitli başlıklar altında taleplerini sıralayan sosyalist gençler, Avrupa Birliği ve ülkelerine şu çağrıda bulunuldu: 
 
* Kuzey Suriye’nin güvenli ve uçuşa yasak bölge ilan edilmeli.
 
* Ortadoğu’ya yönelik tüm silah ihracatı durdurulmalı.
 
* Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Suriye’nin otonom bir bölgesi olarak tanınmalı.
 
* Türkiye ile mülteci anlaşması sonlandırılmalı.
 
* Türkiye’nin İnterpol’e sunduğu listelerin derhal askıya alınmalı.
 
* Türkiye’ye geri gönderimler durdurulmalı.
 
AVRUPA HALKLARINA ÇAĞRI 
 
Sosyalist gençler, Avrupa halklarına da şu çağrıda bulundu: 
 
* Kürt halkı ve Efrin’deki diğer tüm halklarla dayanışma büyütülmeli ve Türkiye’nin askeri operasyonları kınanmalı.
 
* Daha iyi haklar için mücadele yükseltilmeli.
 
* Türkiye’deki tutuklu milletvekillerinin derhal serbest bırakılması talepleri daha güçlü bir şekilde dile getirilmeli.
 
Bildirgede ayrıca YES üyelerinin bu taleplerin güçlü bir şekilde dile getirilmesi ve takibi için daha aktif bir biçimde mücadele etmesi kararı alındı.  
 
YES BAŞKANI: AVRUPA SEYİRCİ KALDI
 
Konferansa ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan YES Başkanı Joao Albuquerque, sosyalist gençlerin Efrin ile dayanışmak için eylem ve etkinliklerini güçlendirerek devam ettirme kararını aldığını söyledi. ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik hava saldırılarına değinen Albuquerque, yeni ölümlerin ve savaşların değil, demokratik bir çözümün ön plana çıkarılması gerektiğini söyledi. 
 
Avrupa ülkelerinin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşmasıyla uluslararası hukuk ihlal ettiğini ve bu yasadışı anlaşmanın bozulmaması için Kürtlere yönelik katliamları izlemekle yetindiğini kaydeden Albuquerque, Avrupa’nın insani değerlerin bir gereği olarak mültecilere kapılarını açması gerektiğini vurguladı. Önümüzdeki aylarda “Uluslararası Sosyalist Gençler Konferansı”nın düzenleneceğini belirten Albuquerque, sonuç bildirgesindeki taleplerin orada da dile getirileceğini ifade etti. 
 
MA / Rüştü Demirkaya