Sol Parti Deniz Yücel için Ankara'ya baskının artırılmasını istedi

  • dünya
  • 17:59 12 Şubat 2018
  • |
img

HABER MERKEZİ - Almanya'da Sol Parti, tutuklu gazeteci Deniz Yücel için hükümetin Türkiye'ye vize işlemlerinde ve silah satışında daha fazla baskı yapmasını istedi.

Almanya'da muhalefetteki Sol Parti, Türkiye'de tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel için hükümetten daha açık bir tutum sergilemesi talebinde bulundu. Haber ajansı epd'nin sorularını yanıtlayan Sol Parti'nin Meclis Grup Başkan Yardımcısı Heike Hänsel, "İmzalanan koalisyon anlaşmasında Türkiye’ye silah satışına ilişkin tek bir kelime yer almadığına" dikkat çekti. 
 
Hänsel, "Türkiye’nin rehine politikasına artık bir son vermesi için silah ihracatı ile vize işlemleri konusunda daha fazla baskı yapılması gerektiğini" savundu.
 
Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, geçen yıl 14 Şubat’ta ifade vermek için gittiği emniyette gözaltına alınmış, 27 Şubat’ta da "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Yaklaşık bir yıldır Silivri Cezaevi'nde tutulan Deniz Yücel hakkındaki iddianame ise henüz hazırlanmış değil.